Tipy a zaujímavosti

Priemerný človek má na hlave 100 000 až 150 000 vlasov. Čím sú svetlejšie, tým sú v hojnejšom počte.

Vlas rastie v priemere 0,3 až 0,6 mm denne. Teda 1 cm mesačne.

Maximálna dĺžka vlasov je pri dôkladnej starostlivosti 90 cm.

Hmotnosť vlasov je cca 100g

Dĺžka života vlasu je 2 až 7 rokov.

Jemné vlasy, ktoré už krátko po umytí strácajú objem a zdajú sa byť neustále spľasnuté potrebujú ošetrujúce prípravky, ktoré ich posilnia, spevnia ich štruktúru a opticky doplnia objem.

Dehydratácia vlasov: vlasy matné, spľasnuté a bez lesku spôsobuje ich nedostatočná hydratácia. Tá vedie k strate pružnosti, vlasy sa stávajú suché a drsné. Suché vlasy potrebujú ochrannú starostlivosť, ktorá udrží optimálnu úroveň ich hydratácie.

Vlasy po zime: Na kvalitu vašich vlasov vplýva nielen genetika či hormóny, ale predovšetkým pravidelná starostlivosť, a to najmä po zime. Vlasy, podobne ako pleť, si mnohé pamätajú. A s odstupom času sa dokážu za zlú, či chybnú starostlivosť patrične odvďačiť. Prekurované byty a kancelárie a mínusové teploty vonku. V dôsledku prudkých zmien teplôt, ktorým sú naše vlasy v zime vystavené, dochádza k ich vysušovaniu najmä na končekoch. Ak nosíte čiapky, vaša situácia sa komplikuje ešte viac. Vonkajšia vrstva vlasu – kutikula – sa narúša a vlas stráca pružnosť a elasticitu. Dôsledkom toho sú elektrizujúce, na dotyk drsné a ťažko rozčesateľné vlasy, ktoré nedržia želaný tvar.

Pozor na končeky: Prvým krokom je návšteva kaderníctva, kde vám zostrihajú najviac zničené končeky. Tie by sa, mimochodom, mali zostrihávať pravidelne. Je to spôsob, ako predísť ďalšiemu ničeniu vlasov, v zime a v lete to platí dvojnásobne. Končeky vlasov je potrebné tiež ošetrovať špeciálnym prípravkom, ktorý ich ošetruje a tak zabraňuje ich štiepeniu.

Výber správnej starostlivosti: Nevhodný výber šampónu, dokáže na hlave narobiť veľa šarapaty. Dôležité je, aby ste presne vedeli, aký máte typ vlasov a k akým problémom majú sklon – teda či sú skôr mastné, alebo suché, či pravidelne bojujete s lupinami, alebo ich vystavujete častému farbeniu a podobne. Je viacmenej jasné, že svoju hrivu zaradíte hneď do viacerých problémových kategórií. Alfou a omegou základnej starostlivosti o poškodené vlasy je výber správneho šampónu. Vlasom vyčerpaným zimou je potrebné dodať vlhkosť. Vhodné sú tiež šampóny, ktoré majú schopnosť poškodené vlasy reštruktualizovať. Tieto sa väčšinou nechávajú pôsobiť jednu až dve minúty, aby ich účinok bol čo najintenzívnejší. Samotný šampón však na túto drinu nestačí, a tak je potrebné požívať kondicionér. Ten zlepšuje rozčesávanie vlasov, vyhladzuje ich a dodáva stratený lesk. Raz do týždňa, sa odporúča použiť tiež špeciálnu masku. Tá je intenzívnejšia ako kondicionér a vlasy sú po nej na dotyk jemné a hladké. Existujú aj expresné kúry, ktoré vlas regenerujú ,,na počkanie". Vhodné je používať rekonštrukčné sérum, oleje, penové kondicionéry, krémy s leskom...

Slovo k farbeniu vlasov: Na farbenie vlasov sa v minulosti používalo všeličo. Šupky z orechov, henna, účinky intenzívnych slnečných lúčov, rebarbora alebo cibuľové šupky, popol z paliny. Keď išlo o krásu, ženy si dokázali miešať najrôznejšie čarovné formulky. Výsledkom týchto pokusov bolo síce odfarbenie vlasov, ale za akú cenu. Určite takéto pokusy príliš nezlepšovali kondíciu vlasov a ani zdravie majiteľky. Naštastie dnes sme už celkom inde a moderné vlasové farby sú svojím zložením k vlasom aj vlasovej pokožke veľmi šetrné.

Pokožka hlavy: Koža hlavy sa od kože na ostatných častiach tela líši. Prekrvenie, hormonálne vplyvy, prítomnosť mazových a potných žliaz a vlasových vačkov umožňujú rýchle vstrebávanie všetkých látok pôsobiacich na pokožku hlavy, jej bariérová funkcia je veľmi obmedzená. Aj povrch pokožky hlavy je, samozrejme, pokrytý tenkým filmom, ktorý vzniká z odlučujúcich sa buniek , mazu a potu. Chráni pokožku spolu s vlasmi pred nadmerným odparovaním vody. Zvýšená alebo nedostatočná hydratácia, naopak, podporuje vznik zápalových zmien na koži a znižuje jej obranyschopnosť, zvyšuje citlivosť pokožky. Jedným z nepríjemných prejavov, ktoré môžu pokožku hlavy postihovať, je jej nadmerná citlivosť na kozmetické prípravky a podráždenie na akýkoľvek kozmetický zásah. Koža je suchá, citlivá aj na dotyk, búrlivo reaguje na stylingové prostriedky aj farbenie. Kontaktná alergická reakcia sa v akútnej fáze prejavuje silne začervenanými svrbivými ložiskami s opuchom, pľuzgiermi a chrastami.

Citlivosť ako veľká prekážka: Podráždenie pokožky hlavy a jej prekvapivé reakcie sú najčastejšie spôsobené účinkom vonkajšieho prostredia. K mechanickým vplyvom patrí česanie, tupírovanie, používanie natáčok. K najvýraznejším fyzikálnym vplyvom pôsobiacim na vlasy a kožu, jednoznačne patrí teplo. Spôsobuje krehnutie a lámanie vlasov a môže ovplyvniť presušenie pokožky hlavy. Fénovanie, žehlenie a používanie kulmy teda môže ovplyvniť nielen kondíciu vlasov, ale i kože, z ktorej vyrastajú. Chemické prípravky používané napr. na farbenie, odfarbovanie a preparáciu vlasov majú za úlohu meniť štruktúry vlasov. Svojim zložením však ovplyvnia aj kondíciu pokožky a podieľajú sa na zvyšovaní jej citlivosti.

Bazén a vlasy: V bazénoch je zvýšená koncentrácia chlóru, ktorá môže zapríčiniť zmenu farby vlasov a nechtov. Vlasy sa sfarbia dozelena a nechty získajú modrý nádych. Pokiaľ máte farbené alebo melírované vlasy, tak si počas saunovania “zabaľte“ vlasy do uteráka. Plávanie v bazéne si tiež vyžaduje ochranu vlasov (kúpaciu čiapku) už aj kvôli koncentrácii chlóru vo vode. Po plávaní si vždy doma vlasy umyte.

Slnečné lúče, chlórová voda alebo slaná voda, piesok, narúšajú nielen štruktúru vlasov, ale spôsobujú aj rýchlejšiu oxidáciu chemických farieb.

Vypadávanie vlasov je problém, ktorý sa rieši veľmi ťažko a trápi viac ako polovicu populácie. Príčiny vypadávania môžu byť zmiernené používaním vhodnej vlasovej kozmetiky. Príčin vypadávania vlasov je viacero:

  • dedičnosť
  • prítomnosť mužských pohlavných hormónov - androgénov. U žien sa môže vypadávanie vlasov vyskytnúť v období hormonálnych zmien, napr. po menopauze.
  • znížená alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy môže byť ďalšou príčinou nadmerného padania vlasov.
  • dlhodobé užívanie liekov, najčastejšie ide o lieky na vysoký krvný tlak a trombózu.
  • zmena štruktúry vlasov však môže byť aj spojená s vekom.

Lupiny vo vlasoch: Jedným z dôvodov ich výskytu je požívanie nevhodných kozmetických prípravkov, ktoré spôsobujú chemické podráždenie hlavy. Tento problém sa dá odstrániť zmenou šampónu. Ďalším dôvodom ich vzniku je zápal. Za následok ho má nesprávna hygiena alebo v horšom prípade je to sprievodný znak kožných ochorení ako je napríklad psoriáza. Lupiny sa tvoria kvôli nadmernej tvorbe mazu, zvýšenému výskytu kvasiniek malassezia a následnej zápalovej reakcie pokožky. Lupiny sú prirodzeným obnovovaním sa kože, avšak ak je rovnováha narušená, začnú byť vo vlasoch viditeľné. Pozor však na škriabanie hlavy pri výskyte lupín. Silné škriabanie môže mať za následok prenesenie infekcie, ktorá zhorší celý proces liečby.

Zamiluj sa do seba, staň sa magnetom a priťahuj k sebe lásku a krásu.